plzh-CNenetdelvltnorues
20. listopada to wyjątkowy dzień w historii Muzeum Bursztynu w Gdańsku – placówka ta pozyskała nowe obiekty z okresu największej świetności gdańskiego bursztynnictwa.

Wernisaż wystawy „Bursztynowe skarby XVI – XVIII w. Nowa kolekcja Muzeum Bursztynu” to wydarzenie wyjątkowe nie tylko dla historii Muzeum Bursztynu, ale także historii miasta Gdańska. Zaprezentowanych zostało w sumie 13 obiektów – zakupionych, wcześniej wypożyczonych a obecnie zakupionych oraz planowanych do zakupu w Kunstkammer Georga Laue w Monachium, pochodzące z okresu złotego wieku Gdańska. Jak podkreśliła w czasie otwarcia kustosz muzeum Joanna Grążawska, gdańskie obiekty sztuki bursztynniczej z okresu największej świetności rzemiosła – które bardzo często stanowiły dary dla książąt, królów, carów czy sułtanów – można oglądać w prestiżowych placówkach muzealnych na świecie, m.in. Kunstgewerbemuseum w Berlinie, Victoria & Albert Museum w Londynie, Grünes Gewölbe w Dreźnie, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, w Ermitażu i w Carskim Siole – teraz znajdują się one także i w zbiorach Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Współpraca z Georgem Laue


Stało się to możliwe dzięki wyjątkowemu splotowi okoliczności, ale przede wszystkim dzięki współpracy Muzeum Bursztynu z Kunstkammer Georga Laue. Pierwszych sześć obiektów bursztynowych stworzonych przez wybitnych mistrzów gdańskich w okresie XVII – XVIII w. z kolekcji tego antykwariusza, reprezentujących różne przykłady wyrobów bursztynowych od sztuki sakralnej poprzez użytkową do wyrafinowanych prezentów dyplomatycznych, zostały po raz pierwszy zaprezentowane publiczności z okazji 1. rocznicy Muzeum Bursztynu. Już wtedy zaliczały się do najcenniejszych eksponatów w dziale historycznym tej placówki. (czytaj: Obchody rocznicy Muzeum Bursztynu)

W wyniku rozwoju tej współpracy Muzeum Bursztynu udało się pozyskać kolejne eksponaty z tej kolekcji, która – jak powiedział prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz, obecny na wernisażu – stanowi świadectwo ciągłości historii. Prezydent przypomniał, że kilka lat temu Rada Miasta wyodrębniła w budżecie środki finansowe sięgające milionów złotych na systematyczne zakupy eksponatów do Muzeum Bursztynu. Miasto ma bowiem świadomość, że w zbiorach tej placówki muszą się znajdować nie tylko obiekty współczesne – które za kilkaset lat także będą miały wartość muzealną – ale także „ma ambicje posiadania obiektów gdańskich z okresu jego świetności artystycznej”.

Stąd taka ogromna wdzięczność dla Georga Laue, który postanowił sprzedać swoją prywatną, rodzinną kolekcję bursztynowych obiektów właśnie do Muzeum Bursztynu, mimo licznych ofert z innych placówek. W podziękowaniu za dotychczasową współpracę i w nadziei na dalszą pomoc oraz wsparcie dla Muzeum Bursztynu Paweł Adamowicz wręczył gościowi specjalnemu uroczystości Georgowi Laue Medal Prezydenta Miasta Gdańska. Antykwariusz z Monachium dziękował serdecznie za przyznane wyróżnienia i podkreślał wyjątkową wartość tej współpracy: „(...) Powstała nić porozumienia a nawet przyjaźni, która mnie uczyniła szczęśliwym. I nawet jeśli trudno porozumieć się politykom, to na tym przykładzie widać, że porozumienie między Polakami i Niemcami jest możliwe.”
Georg Laue nie pozostał dłużny w tej wymianie prezentów i podarował Muzeum Bursztynu książkę Alfreda Rohde, dyrektora muzeum królewieckiego przed drugą wojną światową, zatytułowaną "Bernstein. Ein deutsches Werkstoff" wydaną w Berlinie w 1937 roku.

Nowe eksponaty


Na wystawie, która potrwa do 31. marca 2009 roku (potem obiekty te będzie można oglądać w dziale historycznym), można oglądać najcenniejszy i najdroższy eksponat w muzeum kabinet bursztynowy sygnowany: ,,Danzig/28. Julius/Ao 1724/ Johan George-/ Zernebach“, jak również plakietkę z płaskorzeźbami z kości słoniowej autorstwa Christopha Mauchera lub Johanna Michaela Mauchera, medalion z reliefowym przedstawieniem Pokłonu Pasterzy autorstwa Christopha Mauchera, ołtarzyk z krzyżem, ołtarzyk domowy z Madonną, figurki Matki Boskiej z dzieciątkiem i Madonny, świecznik, szkatuła, nóż z rękojeścią w formie kobiecej głowy, mały widelec, gra we flirt – szkatuła z czterema szkatułkami i żetonami. Inne eksponaty nie związane z Gdańskiem to szkatułka z miniaturą orderu św. Włodzimierza, prawdopodobnie wykonana w St. Petersburgu, oraz etruski naszyjnik bursztynowy.

Już niebawem na amber.com.pl wywiad z Georgem Laue i Joanną Grążawską - zapraszamy!


Zdjęcia: Prezydent Gdańska wręcza Georgowi Laue medal i dyplom (na górze). Fot. Michał Kosior. Kabinet bursztynowy sygnowany: ,,Danzig/28. Julius/Ao 1724/ Johan George-/ Zernebach“ (w środku). Plakietka z płaskorzeźbami z kości słoniowej autorstwa Christopha Mauchera lub Johanna Michaela Mauchera (na dole). Fot. Jens Bruchhaus, Kunstkammer Georg Laue