Główną wystawą, jaka będzie w tym roku towarzyszyła Lwóweckiemu Latu Agatowemu, jest „Bursztyn – złoto Północy”. Kilkaset okazów bursztynu oraz wyroby z bursztynu bałtyckiego będzie ją można oglądać w dniach 13-15 lipca w ratuszu.

„Bursztyn – złoto Północy” to wystawa kilkuset okazów bursztynu oraz wyrobów z bursztynu bałtyckiego pochodzących z kolekcji Lucjana Myrty, Jolanty i Jacka Szczerbów oraz Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Prezentowane na niej są unikalnej wielkości, kształtu i koloru bryły naturalnego bursztynu o wadze od kilkuset gram do kilku kilogramów, formy naciekowe w postaci bursztynowych kropli oraz liczne inkluzje, m.in. wielkiej ważki, patyczaka i termita z kasty żołnierzy. Niezwykle rzadkim okazem jest jaszczurka z kleszczem.

Ponadto w ratuszu odbędą się jeszcze dwie główne wystawy: granatów czeskich i agatów. Ekspozycja zatytułowana „Czeskie granaty” pochodzi z Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie i przedstawia surowe okazy oraz wyroby jubilerskie. „Piętnaście lat agatowych” to wystawa fotografii, pamiątek i dokumentów podsumowująca 15 lat organizacji Lwóweckiego Lata Agatowego.

Lwóweckie Lato Agatowe – święto poszukiwaczy skarbów Ziemi – to impreza plenerowa, której głównym elementem jest międzynarodowa giełda minerałów uważana za największą mineralogiczną imprezę w Polsce. Rocznie odwiedza ją około 50 000 osób z kraju i zagranicy W tegorocznym programie przewidziano kilkanaście wystaw tematycznych i kolekcjonerskich, na ponad 60 stoiskach (z ponad 200) prezentowane będą wyłącznie minerały i skamieniałości, na kilku stanowiskach odbędzie się prezentacja cięcia i szlifowania kamieni ozdobnych oraz płukania złota. Niewątpliwą atrakcją będzie chata walońska z zaaranżowanym wyrobiskiem agatowym.
Elementem drugoplanowym imprezy jest znaczących rozmiarów rodzinny festyn rekreacyjny, oferujący między innymi dwie sceny z bogatym programem estradowym (występy gwiazd polskich i zagranicznych) oraz barwny jarmark rozmaitości z ponad 130 stoiskami.