Prezentacja prac uczniów Wytwórni

Prezentacja prac uczniów wytwórni Antidotum, prywatnej szkoły złotniczej w Warszawie, na zakończenie roku szkolnego 2011/12 to dobry pretekst do podsumowań. Nie tylko tych z ostatnich 10 miesięcy, ale i tych z ostatnich 6 lat. Ocena? Bardzo dobra!

Prace, które powstały w minionym roku szkolnym w Wytwórni Antidotum, prezentowały bardzo różny poziom – powstawały bowiem na różnych etapach nauki (na kursie złotniczym jest 6 semestrów) oraz na zajęciach indywidualnych. Od prac prostych, poprawnie wykonanych po zaskakujące kreatywnością czy opanowaniem warsztatu. „Zazwyczaj już po 1. semestrze widać, czy dany uczeń ma smykałkę do złotnictwa. Naszym zadaniem jest wyłapywanie w szczególności właśnie takich osób i szlifowanie ich talentu” – podkreślił Piotr Małysz, wykładowca w Antidotum. I dodaje: „Uczymy tu przede wszystkim warsztatu, kreatywności, ale też podpowiadamy, jak zaistnieć na trudnym dla twórców biżuterii rynku”.

Na rynku zaistniało dotychczas kilkoro wychowanków Wytwórni Antidotum, m.in.  Anna Horsecka i Małgorzata Podleśna-Zdunek, jak również Weronika Bachan, Jola Gazda, Dorota Michalska i Martyna Tejwan, które założyły grupę twórczą 4woman. „Jestem bardzo zadowolona z tej szkoły. Każdy ma tu szansę się rozwijać, a nauczyciele dostosowują się do potrzeb uczniów. Co oczywiście nie znaczy, że nie są wymagający. Niektórzy nawet bardzo. A dzięki temu, że funkcjonują od lat na scenie złotniczej, są dla nas przewodnikami po świecie biżuterii” – podsumowała absolwentka z 2011 r. Martyna Tejwan.

Wytwórnia Antidotum to istniejąca od 2006 r. pierwsza prywatna szkoła złotnicza w Polsce. Co roku przez pracownię przewija się ponad 100 osób, uczestniczących w zajęciach różnego typu, m.in. kursach złotniczych, rekonstrukcji historycznych, Art Clay, obróbki bursztynu i emaliowania. Prace uczniów prezentowane są na targach, wystawach oraz w galerii internetowej Efekt Antidotum. Co roku szkoła organizuje dwa konkursy: Fresh Metal (we współpracy z renomowaną włoską szkołą złotniczą Le Arti Orafe z Florencji) oraz Play Metal Clay (dla miłośników techniki metal Clay). Nauczycielami w Wytwórni są czynni i znani twórcy biżuterii z wieloletnim doświadczeniem, skutecznie prowadzący własne pracownie projektowe: m.in. Remigiusz Grodzicki, Roman Kowalkowski, Piotr Małysz, Kacper Schiffers, Robert Szklarski, Alina Tyro-Niezgoda i Jarosław Westermark.