„Model opolski” wykonany ze sztucznej żywicy – wg badań w podczerwieni z  rezolanu. Ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN w Warszawie

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zaprasza w najbliższy piątek (23.04.10) na XXI „Noc skarbów” i wykład prof. Barbary Kosmowskiej-Ceranowicz „Naturalne formy bursztynu w kontekście modelu opolskiego”.

„Noc skarbów” to inicjatywa Muzeum Śląskiego w Opolu, trochę podobna do „Nocy Muzeów”, które już prawie w Polsce się przyjęły. Obecnie w Opolu jest eksponowana wystawa objazdowa Muzeum Ziemi „Dzieje i blask bursztynu” i stąd tematyka bursztynowa na tegorocznej nocy skarbów.

Do zbiorów Muzeum Ziemi w 1997 roku zakupiłam model tworzenia się bursztynu w formie odpowiadającej opisom z dawnej literatury, że żywica skapywała na ściółkę leśną.... Niestety nie ma potwierdzenia w badaniach naturalnych form bursztynu, aby tak tworzyły się bryły! Model jednak pochodzi z Opola i może tam uda się dojść do daty jego powstania i odkrycia historii jakiejś nikomu nieznanej wystawy bursztynowej.

Wykład rozpocznie się o godzinie 21.00 w hali odczytowej Muzeum Śląska Opolskiego. Eksponat będzie prezentowany w godzinach 20.30-24.00.