24 harcerzy z organizacji skautowych państw bałtyckich uczestniczyło w grze terenowej „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”.

Gra terenowa odbyła się 4 października w Gdańsku w ramach spotkania organizacji skautowych krajów regionu Morza Bałtyckiego „Baltic Sea Meeting”, zorganizowanego przez Główną Kwaterę ZHP we współpracy z Komendą Chorągwi Gdańskiej. Uczestniczyły w niej 24 osoby z 8 krajów: Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji i Szwecji, w tym przedstawiciel Europejskiego Komitetu Skautowego Henryk Söderman oraz członkini zespołu młodzieżowych doradców Światowego Komitetu Skautowego Karin Ahlbäck.

Na tropach bursztynu

Harcerze swoją grę rozpoczęli od wizyty w Muzeum Bursztynu. W tej jednej z najbardziej atrakcyjnych placówek muzealnych Gdańska mieli za zadanie odnaleźć kilka eksponatów: największą naturalną bryłę bursztynu w zbiorach, inkluzję „Jaszczurka Gierłowskiej”, przedmioty z bursztynem z kolekcji Lauego, strój kaszubskiej dziewczyny z bursztynową biżuterią, jak również odpowiedzieć na pytanie: ile lat temu powstał bursztyn?

Następnie harcerze udali się na ulice Długą, Mariacką i Długie Pobrzeże. Podczas spaceru mieli za zadanie odwiedzić minimum dwie galerie z wyrobami bursztynowymi i sporządzić listę wyrobów i przedmiotów, które można nabyć w gdańskich sklepach z bursztynem, np. brosze, wisiory, łyżeczki, pierścionki, bransolety, lampy, szkatułki, wizytowniki itp.

Ok. godz. 17 uczestnicy odwiedzili kościół św. Brygidy. Zadanie do zrealizowania w świątyni brzmiało: zwiedzić kościół, zobaczyć Bursztynowy Ołtarz, odnaleźć witrynę z przedmiotami i wyrobami z bursztynem podarowanymi przez gdańskich bursztynników na potrzeby ołtarza i odpowiedzieć na pytanie, ile jest tych przedmiotów oraz jak nazywa się największy z nich?

Na koniec „bursztynowej gry terenowej” harcerze odwiedzili Urząd Miejski w Gdańsku – siedzibę Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Musieli tam odebrać „Bursztynową Paczkę”, przetransportować ją do bazy, otworzyć, zapoznać się z jej zawartością i odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz realizuje projekt „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu”.

Organizatorem spotkania był Związek Harcerstwa Polskiego, scenariusz gry opracował Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu. Organizatorzy dziękują Muzeum Bursztynu za umożliwienie bezpłatnego wstępu dla uczestników gry terenowej „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” oraz Lucjanowi Nagórskiemu z Gdańska za ufundowanie surowca bursztynowego. Następne spotkanie harcerzy z organizacji skautowych państw bałtyckich odbędzie się za rok w Niemczech.

Zdjęcie: Harcerze w ramach gry terenowej odwiedzili gdańskie Muzeum Bursztynu. Fot. UM Gdańsk