plzh-CNenetdelvltnorues
Jak co roku pierwszy weekend Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku jest poświęcony naturalnemu bogactwu pomorskiej ziemi, czyli bursztynowi. W tym roku Dzień Bursztynu odbył się 26 lipca, pierwszego dnia tego największego jarmarku współczesnej Europy.

Organizatorem Dnia Bursztynu są Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników i Międzynarodowe Targi Gdańskie, w przygotowaniach pomagało Koła Wiedzy o Bursztynie Bursztynek działające przy X LO w Gdańsku. Honorowy patronat nad Dniem Bursztynu objął Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Jak co roku członkowie Stowarzyszenia przygotowali wiele atrakcji dla zainteresowanych bursztynem gości jarmarku oraz przybyłych Gdańszczan.


Uliczne Warsztaty Bursztynu i Sznurka
Wśród nich były między innymi Uliczne Warsztaty Bursztynu i Sznurka, czyli projektowanie oraz własnoręczne wykonywanie biżuterii z bursztynu, sznurka i znalezisk plażowych pod okiem znanych artystów bursztynników, członków i przyjaciół Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Jury miało twardy orzech do zgryzienia, by wśród wielu ciekawych prac wykonanych głównie przez dzieci wyłonić tę najbardziej atrakcyjną artystycznie. Główną nagrodę, album o Gdańsku, zdobył kilkunastoletni Piotrek, który stworzył dwie prace: okazały naszyjnik z dużych, wypolerowanych bursztynów oraz bardzo delikatną pracę z niewielkich bursztynowych paciorków. Właśnie za ten drugi obiekt, który jury oceniło jako najciekawszy wzorniczo, dostał główną nagrodę. Dla innych uczestników przygotowano nagrody pocieszenia.

Bursztynowe Drzewka
Jednak głównym tematem tegorocznego Dnia Bursztynu były bursztynowe drzewka, które są symbolem Stowarzyszenia Bursztynników. To właśnie im poświecono dwie inne atrakcje: zdobienie przygotowanego wcześniej drzewka bursztynkami oraz wyrzuconymi przez morze patyczkami, a także wypełnianie narysowanego wcześniej w piasku znaku MSB bursztynem. Posłużył on później w pierwszych eliminacjach XI Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu, które co roku organizuje Gmina Stegna. Usypywane w piasku Bursztynowe Drzewko Szczęścia wzorem buddyjskich mandali miało być przesłaniem pokoju i szczęścia dla świata i miłośników tej skamieniałej żywicy.

Bursztyn w podzięce za wrażliwe serce
Podczas Dnia Bursztynu Stowarzyszenie Bursztynników postanowiło uhonorować pamiątkowymi dyplomami oraz ciekawą bursztynową biżuterią dwie panie – Henrykę Jablonski oraz Krystynę Rucińską z Fundacji Podaruj mi Życie. Dzięki ich pomocy chorująca od ośmiu lat na raka kości Gdańszczanka Karolina Steine przeszła w Chicago kosztowną nowatorską kurację i wraca do zdrowia. W Polsce niestety nie dawano już jej szans na wyzdrowienie. Prezes MSB Mariusz Gliwiński oraz wiceprezes Ewa Rachoń wręczyli paniom Bursztynowe Nagrody za wrażliwe serce.

Pokaz dawnych technik obróbki bursztynu
Duże zainteresowanie wzbudzały też archaiczne techniki obróbki bursztynu, które prezentował odpowiednio przebrany w strój z epoki Eryk Popkiewicz, z wykształcenia archeolog a z zamiłowania bursztynnik. Wiele osób własnoręcznie mogło spróbować niełatwego rzemiosła i z trudem wykonywać dziurki w bursztynowych bryłkach. Średniowiecznymi technikami można było także wykonać słupskie monety, co pokazywał i objaśniał Narcyz Kalski ze Słupska. Właściwie technika ta do dziś się niewiele zmieniła, poza tym, że została usprawniona i w pełni zmechanizowana, jednak wybicie monety własnoręcznie było dla niektórych gości jak powrót do średniowiecza.
Dr Elżbieta Sontag z Uniwersytetu Gdańskiego prezentowała na stoisku Muzeum Inkluzji ciekawe okazy oraz opowiadała o ich powstaniu i genezie samego bursztynu. Jak zawsze potrafiła oczarować i rozkochać w bursztynie wielu gości.

Wystawy
Oprócz licznych atrakcji, w których można było wziąć udział na targu Węglowym, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Bursztynu zaproponowały wszystkim uczestnikom ulgowy bilet na bursztynowe wystawy. Poza stałą wystawą w Muzeum Bursztynu można zobaczyć także czasową wystawę „Poławiacze Bursztynu” oraz ekspozycję prac młodych litewskich jubilerów. W Zielonej Bramie, oddziale Muzeum Narodowego, jest czynna wystawa prac Lucjana Myrty. Ponadto szereg galerii z bursztynem udzielało zniżek przy zakupach uczestnikom Dnia Bursztynu z widocznym znaczkiem Stowarzyszenia.

Sponsorzy
Stowarzyszenie Bursztynników dziękuje sponsorom, dzięki którym udało się zorganizować tak bogaty i ciekawy program Dnia Bursztynu. Byli to: Amber – Art Gutowski, Amber Mix, Dejwis, Golden Amber, Kolia, Power Amber, Rav, Stenex, Wikwol, Muzeum Bursztynu, Muzeum Narodowe.

Kolejny Dzień Bursztynu za rok, tymczasem zapraszamy do odwiedzenia stoisk z bursztynem i biżuterią, których w tym roku na Jarmarku Świętego Dominika jest wyjątkowo dużo. Jarmark będzie trwał do 17 sierpnia.


Zdjęcia: Warsztaty Bursztynu i Sznurka (na górze). Wiceprezes MSB Ewa Rachoń współtworzy Bursztynowe Drzewko Szczęścia (po środku). Eryk Popkiewicz demonstruje dawne techniki obróbki bursztynu (na dole). Fot Agnieszka Klikowicz