plzh-CNenetdelvltnorues
Klaster „Gdańska Delta Bursztynu” to jedna z trzech inicjatyw klastrowych, których rozwój w ostatnich kilkunastu miesiącach wspierał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz samorząd województwa pomorskiego. 25 czerwca w Gdańsku odbędzie się konferencja podsumowująca dotychczasowe działania w tym zakresie.

Konferencja podsumuje realizację projektu „Stymulowanie innowacyjności gospodarki województwa pomorskiego przez wspieranie klastrów – koncepcja polityki i działania pilotażowe” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Unii Europejskiej oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W tej części konferencji na uwagę zasługuje prezentacja doświadczeń działań pilotażowych dla klastrów: spożywczego, bursztynników oraz biotechnologii, farmacji i kosmetyków, którą poprowadzi Maciej Dzierżanowski, a prelegentami będą Anna Golec, Marcin Kapuściński i Stanisław Szulika.


Przyszłość inicjatyw klastrowych


W drugiej części konferencji odbędzie się dyskusja na temat możliwości i potrzeb realizacji oraz finansowania w najbliższych latach przedsięwzięć istotnych dla rozwoju poszczególnych skupisk przedsiębiorstw (klastrów) charakterystycznych dla województwa pomorskiego. Wśród prelegentów znajdą się m.in. przedstawiciele oddolnej inicjatywy klastrowej "Dolina Lotnicza" oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, reprezentowanej przez Tomasza Sypułę, który przedstawi dostępne w ramach obsługiwanych przez agencję programów możliwości wsparcia rozwoju klastrów z funduszy strukturalnych w latach 2007-2013.
Konferencję zakończy panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli klastrów, zatytułowany „Działania niezbędne dla rozwoju konkurencyjnych skupisk przedsiębiorstw”. Panel poprowadzą Maciej Dzierżanowski z IBnGR oraz Włodzimierz Szordykowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Konferencja „Klastry – recepta na sukces Pomorza?” odbędzie się 25 czerwca br. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) w godz. 10:00-14:30.

Organizatorami konferencji są Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz samorząd województwa pomorskiego. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizatorzy proszą wszystkich chętnych o rejestrację do dnia 20 czerwca (piątek) na stronie www.pomorskie.klastry.pl lub mailowo na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Źródło: Materiały IBnGR