plzh-CNenetdelvltnorues
Bursztyn staje się popularny nie tylko jako ozdoba. Coraz częściej zauważane są jego zdrowotne właściwości. Także media dostrzegły ten temat i starają się go przedstawiać szerszemu gronu odbiorców. O zaletach zdrowotnych i właściwościach bursztynu opowiadała wczoraj w porannym programie Pytanie na Śniadanie w TVP2 Anna Sado, redaktor naczelna portalu amber.com.pl, zaproszona jako ekspert, oraz Ewa Druździel, kosmetyczka, która opowiadała o wykorzystywaniu naturalnych właściwości bursztynu w dzisiejszej kosmetologii.

W kilkunastominutowym fragmencie programu pokazano krótki film prezentujący historię bursztynu, którą opowiedziała w skrócie Katarzyna Kwiatkowska z Muzeum Ziemi PAN. Kamera odwiedziła także pracownię Pauliny Binek oraz firmę Art7 Wojtka Kalandyka, pokazując ich warsztat oraz ciekawe projekty biżuterii. Na zakończenie pokazano kolekcję coraz popularniejszych torebek Bożeny Batyckiej. Po tym krótkim wprowadzeniu rozpoczęła się dyskusja w studio. Anna Sado opowiadała o tym, jak zrobić samemu nalewkę bursztynową, która doskonale pomaga w leczeniu kataru oraz wzmacnianiu organizmu. O tym jak w prosty sposób odróżnić naturalny bursztyn od poprawianego oraz skąd w bursztynie bierze się taka moc natury.

Salony kosmetyczne bursztyn wykorzystują w wielu kosmetykach oraz zabiegach kosmetycznych. Ten naturalny eliksir młodości, który niszczy szkodliwe wolne rodniki, robi coraz większą karierę. Służy dziś nie tylko w tradycyjne medycynie naturalnej, ale także do zabiegów opalizujących, w postaci kwasu bursztynowego jako związek biorący ważny udział w procesach metabolicznych w komórkach skóry, pomagając zniwelować jej zmęczenie i wielu innych ważnych procesach żywego organizmu. Bez wątpienia jako piękny kamień zawieszony na szyi doskonale wpływa też na psychikę i doskonały nastrój.

Fot. Michał Kosior