plzh-CNenetdelvltnorues
20 maja br. w Gdańsku kilkunastu przedszkolaków w wieku 6 lat wykonało bursztynowe naszyjniki dla swoich mam. Zajęcia odbyły się w ramach koła wiedzy o bursztynie „Bursztynek”, prowadzonego przez Małgorzatę Befinger i Halinę Nosek w liceum nr 10 w Gdańsku, którego patronem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Dzieci miały świetną zabawę podczas zajęć, które odbyły się w majowy poranek w gdańskim liceum. Na początku szukały w piasku bursztynu, następnie dekorowały nim pudełko, w którym zaniosą do domu wykonaną specjalnie dla mamy bursztynową ozdobę. Kiedy opakowanie było gotowe, przedszkolaki przystąpiły do najważniejszej atrakcji zajęć: wykonania bursztynowego naszyjnika. Zabawy było co nie miara, a pomysłów kompozycyjnych mnóstwo. Na przykład 6-letnia Oliwia odkryła, że bursztyn bardzo dobrze komponuje się z posrebrzanymi kulkami, elementami drewnianymi i... makaronem. Co ciekawe, rozpoczynając pracę przy bursztynowym naszyjniku, dzieci brały pod uwagę wzrost mamy, długość jej szyi oraz kolor oczu. Widać było, że od samego początku chcą fachowo zaprojektować swoją pracę i wykonywane przez siebie naszyjniki.

– Jestem pod wrażeniem bursztynowych naszyjników wykonywanych przez dzieci. To kolejny dowód na to, że siła Gdańska tkwi w bursztynie – skomentował prace przedszkolaków Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. bursztynu, który brał udział w zajęciach. – Pomagałem w pracy jednej z dziewczynek i muszę przyznać, że była wymagającym szefem – dodaje urzędnik i podkreśla, że to pierwszy z projektów, które chce realizować wspólnie z Małgorzatą Befinger i Haliną Nosek w ramach koła wiedzy „Bursztynek”. 

Obie panie podkreślają, że celem zajęć prowadzonych w ramach koła jest propagowanie wiedzy o bursztynie i jego walorach: urodzie, wartości naukowej, właściwościach leczniczych i magicznych, a także trwałym związku z kulturą ludzkich społeczeństw od czasów najdawniejszych, jak również kształcenie umiejętności naukowego traktowania rozpatrywanych zagadnień, umacnianie poczucia więzi z Gdańskiem – światową stolicą bursztynu oraz narodowym dziedzictwem kultury.
Wszystkie te elementy można było odnaleźć w projekcie „Bursztynowy naszyjnik dla mamy”. Wykonane przez dzieci ozdoby trafiły na wspólną mini-wystawę, a następnie do przygotowanych wcześniej pięknie dekorowanych pudełek. 26 maja, w Dniu Matki, zostają one wręczone mamom.

Fragmenty zajęć „Bursztynowy naszyjnik dla mamy” pokaże niemiecka telewizja ARD, która towarzyszyła gdańskim przedszkolakom podczas zajęć (emisja 7 czerwca o godz. 16.00). Serdeczne podziękowania należą się Alicji Wiśniewskiej z Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników oraz ofiarodawcom bursztynowych i jubilerskich półfabrykatów niezbędnych do wykonania naszyjników, tj. firmom: RAV Krzysztof Basiukiewicz, Stenex Stefan Plota oraz S&A Bursztynowa Biżuteria Adam Pstrągowski – członkom Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.

Fot. Halina Nosek