plzh-CNenetdelvltnorues
Zdrowotne właściwości bursztynu znane były już w starożytności. Obecnie, za sprawą Wojciecha Kalandyka, bursztyn pomaga w terapii dzieci chorych na nowotwory w Akademii Medycznej w Gdańsku. 20 maja w świetlicy Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii i Endokrynologii AMG odbyły się kolejne zajęcia z bursztynem.

Poprzednia edycja zajęć, która odbyła się przed tygodniem, przybliżyła małym pacjentom, czym jest bursztyn, jak i gdzie powstał oraz jakie są jego rodzaje. Prowadziła je znakomita specjalistka od bursztynowych inkluzji dr Elżbieta Sontag, która w wyjątkowy sposób potrafi zainteresować bursztynowymi tematami.

Wczorajsze spotkanie z bursztynem to warsztaty poprowadzone przez Wojciecha Kalandyka oraz plastyka Karola Maciejewskiego. Z przygotowanych wcześniej bursztynów, a także srebrnego drutu, rzemieni, linek i drobnych elementów srebrnych kilkanaścioro dzieci przygotowywało prezenty dla swoich mam na Dzień Matki. W świetlicy nowoczesnego oddziału słychać było pełne skupienia szepty i techniczne pytania, jak zakończyć nawleczone na linkę bursztynowe paciorki, i szum wiertarki, którą Karol Maciejewski wiercił otworki we wskazanych przez małych twórców miejscach. Dzieci najczęściej wykonywały dla swoich mam bransoletki i naszyjniki. Mniejsze i większe bursztyny były w nich przeplatane metalowymi kuleczkami, perłami czy elementami z innych materiałów. W projektach wyraźnie dominował trend łączenia na jednym sznurze różnych kształtów geometrycznych. W oczach obecnych rodziców widać było duże zainteresowanie i podziw dla swoich pociech, a dzieci choć na chwilę mogły zapomnieć o bólu i stojących obok kroplówkach.

– Jestem pod dużym wrażeniem, jakie bursztyn zrobił na dzieciach – opowiada biorący udział w warsztatach Robert Pytlos, pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. bursztynu. – Na początku dzieci nie bardzo wiedziały jak się do tego zabrać, ale bardzo szybko oswoiły się z tematem. To ta magiczna siła bursztynu! Ogromne zainteresowanie bursztynem widać nie tylko wśród dzieci, ale i rodziców – dodaje.

Zajęcia o bursztynie zostały zorganizowane z inicjatywy znanego gdańskiego bursztynnika Wojciecha Kalandyka, który działa we wspierającym szpital Stowarzyszeniu na Rzecz Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową "Pomóż Dziecku Wyzdrowieć". Zainteresowanych działalnością i wsparciem Stowarzyszenia zapraszamy na stronę www.pomozdzieckuwyzdrowiec.org

Fot. Michał Kosior