plzh-CNenetdelvltnorues
17 maja w czasie Nocy Muzeów będzie otwarte także Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Zwiedzać będzie można Wieżę Więzienną z ekspozycją bursztynową w godzinach 19.00 – 1.00 po wykupieniu biletu za symboliczną złotówkę.

Gościom czas umili na dziedzińcu i Moście Westchnień Teatr Lustra Strona Druga. Teatr działa przy Gdańskim Archipelagu Kultury w Dworku Artura. W Wieczór Teatralny w Muzeum Bursztynu przy dźwiękach muzyki ożyją postacie, które nie wiadomo skąd - ale tylko tam - pojawić się mogą. Będzie to także zapowiedź spektakli przygotowywanych na lipcowe i sierpniowe soboty w tym samym miejscu.
W tym roku Noc Muzeów w Trójmieście odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza, prezydenta miasta Gdyni Wojciecha Szczurka i prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego.

Historia Nocy Muzeów

Organizowana w całej Europie w wybrany majowy wieczór muzealna noc została zainicjowana cztery lata temu przez francuskie Ministerstwo Kultury. Dziś już mało kto pamięta, że pionierami w tej dziedzinie byli Niemcy, którzy po raz pierwszy w 1997 roku w Berlinie zorganizowali  Długą Noc Muzeów. Obecnie impreza ma już rangę międzynarodową i co roku dołączają się kolejne kraje i placówki – w tym roku będą to m.in. muzea szkockie, irlandzkie i kopenhaskie. Nocne zwiedzanie zazwyczaj połączone z dodatkowymi atrakcjami (np. zwiedzaniem obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncertów, poczęstunków, warsztatów etc. za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo) ma wielu zwolenników – tylko w ubiegłym roku 1 300 000 osób obejrzało zbiory europejskich muzeów.

Więcej informacji na temat Nocy Muzeów w Polsce i Europie

Program imprezy w wybranych miastach:

Gdańsk, Gdynia , Sopot

Warszawa


Kazimierz Dolny

Poznań

Łódź

Kraków

Malbork