plzh-CNenetdelvltnorues
Praca prezentowana na wystawie Andrzeja Bossa w 2006 r.

Z okazji jubileuszu 10-lecia Targów Złoto Srebro Czas zostanie wydana książka zatytułowana „Złotnicze opowieści”, stanowiąca zbiór informacji na temat ważniejszych wydarzeń towarzyszących tej imprezie od początku jej istnienia.

Wiele miejsca poświęcono w niej wydarzeniom tematycznie związanym z bursztynem, przede wszystkim wystawom Warszawskich Zbiorów Bursztynu zorganizowanym przez Muzeum Ziemi PAN. Dotychczas pokazano następujące wystawy: Warszawskie zbiory bursztynu 1951–2001 (2001), Grób mężczyzny z ozdobami bursztynowymi sprzed 4000 lat (2002), Bursztynowa kropla (2003 r.), Bursztyn na Kurpiach (2003 r.), Barwy bursztynu (2004 r.), Bursztynowe rośliny (2005 r.), Żywice kopalne zwane bursztynem (2006 r.), Zwierzęta z bursztynowego lasu (2007 r.), Bursztynowa bryła (2008 r.) i prezentowana obecnie Bursztyn. Co nosiliśmy, a co nosimy.

W sumie publiczność targowa w ostatniej dekadzie zobaczyła ponad 30 wystaw. Oprócz bursztynowych były to m.in. autorskie: Ewy Rudowskiej, Marii Lewickiej-Wali, Mariusza Drapikowskiego, Andrzeja Bossa, Jarosława Westermarka oraz Barbary i Andrzeja Bielaków; muzealne: Muzeum Biograficzne Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Secesji w Płocku; jak również dorobek Józefa Fajngolda oraz prezentację polskiej sztuki złotniczej zatytułowaną „Srebrne fascynacje”.

W publikacji znajdziemy także informacje na temat odbywających się na targach konkursów: Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje, Złoto i Srebro w Rzemiośle, Złotnik Roku czy Nagroda Ministra Gospodarki za Najlepszy Wyrób prezentowany na targach. Polecamy również wywiady: z Lidią Popiel jako Ambasadorem Bursztynu oraz z Mariuszem Drapikowskim na temat jego tryptyku Niebiańska Jerozolima.