plzh-CNenetdelvltnorues

Już za tydzień rozpoczną się 16. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF. Od 11 do 14 marca 2009 hale wystawiennicze Międzynarodowych Targów Gdańskich gościć będą 450 wystawców 9 krajów (w tym z Anglii, Belgii, Czech, Litwy, Niemiec, Polski, Słowacji, Turcji, Włoch), których odwiedzi około 6.000 zarejestrowanych gości z ponad 40 krajów świata.

Amberif to największe targi bursztynu na świecie, a także wiodąca impreza dla branży jubilerskiej w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie tylko ilość wystawców, lecz także zaskakująco duża różnorodność wzornictwa, nowatorskich projektów i wyjątkowego podejścia do bursztynu, złota, srebra i innych materiałów, sprawia, że targi Amberif z całą pewnością miejscem prezentacji bardzo bogatej oferty oraz aktualnych trendów.

Oferta


Targi, podobnie jak w ubiegłych edycjach, organizowane będą w tematycznych sektorach. W hali numer 5 (Hala Bursztynowa) zainteresowani odnajdą biżuterię srebrną i złotą z bursztynem, a na antresoli stoiska informacyjne branżowych izb, stowarzyszeń, muzeów oraz szkół, a także prace biorące udział w konkursach związanych z targami. Jak co roku wyjątkowo ciekawie zapowiada się Galeria Projektantów, w której artyści prezentują swoje nierzadko wyjątkowe i unikatowe prace. Drugim miejscem prezentowania biżuterii z bursztynem będzie hala 4 (Hala Srebrna). Hala 3 (Hala Złota) to przede wszystkim biżuteria złota i srebrna, nie zabraknie jednak wystawców prezentujących biżuterię wykonaną z platyny, zegary i zegarki oraz diamenty i inne kamienie jubilerskie. Całości dopełni Pawilon Techniczny z szeroką gamą produktów do produkcji jubilerskiej, narzędzi, maszyn, półfabrykatów oraz surowców.

Gość Specjalny – Barbara Westwood


W tym roku gościem specjalnym Amberifu będzie znana amerykańska projektantka biżuterii Barbara Westwood. Dzięki wsparciu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników otrzymała ona bursztyn, z którego wykona na targi specjalną, autorską kolekcję. Jest to dla niej całkowicie nowy materiał, tak przecież różny od twardych kamieni klasycznego jubilerstwa – tym większa więc ciekawość i chęć zobaczenia efektu końcowego. Zaproszenie znanej projektantki jest szansą na inspirujące spotkanie i wymianę doświadczeń w patrzeniu na świat biżuterii oraz miejsce bursztynu bałtyckiego w wyobraźni artystów na świecie. Ekspozycję jej prac będzie można podziwiać wśród innych artystów w Galerii Projektantów.

Konkursy towarzyszące targom


Ważnym elementem Amberifu są towarzyszące mu zmagania konkursowe. Jeszcze lutym poznaliśmy wyniki Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award, który w tym roku odbywa się pod hasłem POP-AMBER. Jest to konkurs ściśle koncepcyjny, będący zaproszeniem do myślenia o bursztynie dla twórców z całego świata.
Ważna rola przypisywana jest także Konkursowi Jubilerskiemu Mercurius Gedanensis, w którym wyróżniane są wzory biżuterii nawiązujące do współczesnych trendów oraz mogące znaleźć zastosowanie w produkcji. Wysoki poziom kunsztu artystycznego i warsztatowego zademonstrują tradycyjnie prace nagrodzone i wyróżnione w konkursie Bursztyn w Rzemiośle. Listę konkursów towarzyszących targom zamyka Bursztynowa Kula – nagroda przyznawana przez studentów łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych za wyjątkowe wzornictwo.
Amberif to także świetna okazja do przyznawania nagród za zaangażowaną działalność na rzecz środowiska bursztynniczego – kto zostanie wyróżniony tytułem Bursztynnika Roku 2008 dowiemy się już drugiego dnia targów.

Atrakcje programu ramowego

Co roku targom towarzyszy cykl seminariów o szerokim spektrum zagadnień ważnych dla znawców i miłośników jubilerstwa i bursztynnictwa. Seminarium gemmologiczne zorganizuje Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich we współpracy z Wysoką Radą Diamentów z Antwerpii, sesja Historyków Sztuki poświęcona będzie polskiemu złotnictwu, a seminarium o bursztynie bałtyckim przygotuje Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników we współpracy z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

Amberif to także okazja do spotkań kulturalno-towarzyskich. Na targach prezentowane są interesujące wystawy malarstwa, rysunku, ceramiki i fotografii. Organizatorzy zapraszają ponadto na następujące imprezy towarzyszące:
- wystawę pokonkursową Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Biżuterii Artystycznej „Prezentacje 2008” (Galeria Projektantów, 11.03, godz. 13.00)
- „Czas srebra i bursztynu” w Muzeum Bursztynu w Gdańsku (11.03, godz. 19.00),
- 17. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Exclusive” na stoisku Galerii Sztuki w Legnicy (Galeria Projektantów, 12.03, godz. 12.00)
- pokonkursową wystawę „Brylant/Brylart” na stoisku Galerii YES z Poznania
- wystawę Lu Pin w Galerii Ambermoda w Sopocie (13.03, godz. 19.30)
- „biżuteriamabyćpięknaajeślinietoprzynajmniejmądra” – wystawę Grupy Sześć w sopockim klubie Sphinks (13.03, godz. 21.00).

Pierwszy wieczór tradycyjnie jest zarezerwowany na Wieczór Kupców (obowiązują bilety i zaproszenia) – spotkanie wystawców i kupców. Drugiego wieczora organizatorzy zapraszają na Galę Mody i Bursztynu w Operze Bałtyckiej na Ołowiance – widowisko złożone z pokazów mody i biżuterii przygotowanych specjalnie na Amberif.

UWAGA:
W tym roku po raz pierwszy targi Amberif są zamknięte dla publiczności niefachowej.

Do pobrania: PROGRAM TARGÓW AMBERIF (doc)


Więcej informacji:
www.amberif.pl

Na podstawie materiałów prasowych. Zdjęcia: Balt (na górze), Amber-Ring.