Dziś wszyscy wspominamy zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, podkreślając, jak wiele zrobił dla swojego ukochanego miasta przez ponad 20 lat prezydentury. Przy tej ilości dokonań niknie fakt, że to za czasów Jego prezydentury Gdańsk stał się Światową Stolicą Bursztynu.

„Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie” – to jedno z Jego ostatnich zdań wypowiedzianych na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Trudno nie przyznać Mu racji, obserwując, jak fantastycznie miasto się rozwinęło w ciągu ostatnich dwóch dekad. Jednym z filarów, na których świadomie budowano jego świetność, był – i wierzymy, że nadal będzie – bursztyn bałtycki. Bursztyn, z którym i Gdańsk, i Polska są kojarzone od dawna, i który dzięki licznym zabiegom promocyjnym uczynił z Gdańska niekwestionowaną Światową Stolicę Bursztynu. 

Taką też nazwę – Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu – nosi projekt mający na celu promocję bursztynu bałtyckiego i popularyzację wiedzy na jego temat. Realizowany przez Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta projekt obejmuje wiele różnych wydarzeń, spośród których najważniejsze to Gala Mody i Bursztynu AMBER LOOK Trends & Styles w trakcie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif (we współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi), gdzie prezentowane są najnowsze kolekcje projektantów mody i biżuterii; Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze (we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu), podczas których artyści z różnych krajów poznają bursztyn i tajniki jego obróbki – w efekcie często włączając go w poczet swoich ulubionych kamieni; publikacja Trend Book, która od 2011 r. systematyzuje informacje konieczne do prognozowania trendów stylistycznych i wykorzystywania ich w projektowaniu biżuterii z bursztynem (inicjatywa miasta, Akademii Sztuk Pięknych i Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu); liczne wystawy – w tym ostatnia, „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja”, będąca swoistą dokumentacją wszystkich znaczących dokonań w dziedzinie współczesnego bursztynnictwa. 

Od momentu wpisania projektu „Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu” do strategii rozwoju miasta zrealizowanych bursztynowych pomysłów, które narodziły się w Gdańsku, ale swym zasięgiem obejmowały nierzadko cały kraj (jak np. podpisanie listu intencyjnego między powiatem parczewskim a gminą miasta Gdańska oraz organizacjami branży bursztynniczej w dziedzinie wykorzystania złóż w woj. lubelskim czy Forum Miast Szlaku Bursztynowego), a czasem nawet i świat (np. Światowa Rada Bursztynu), było znacznie więcej. Nie wszystkie są kontynuowane, ale wszystkie razem umocniły wyjątkową pozycję Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu i Polski – kraju powszechnie i pozytywnie kojarzonego z tym kamieniem. „Bursztyn jest naszą przewagą konkurencyjną” – mawiał Paweł Adamowicz i dobrze wiedział, jak tę przewagę umiejętnie wykorzystać. 

„Dzięki Panu Prezydentowi czuliśmy, że ktoś interesuje się nami i naszymi sprawami. Osobiste zaangażowanie i inicjatywa włodarza Gdańska doprowadziły do powstania między innymi: podpisania Deklaracji dobrych praktyk bursztynniczych, otwarcia Muzeum Bursztynu, uruchomienia stanowiska pełnomocnika ds. bursztynu, wdrożenia zarządzenia regulującego zasady dzierżawy gruntów miejskich pod poszukiwanie złóż bursztynu, a także wybudowania nowoczesnego obiektu wystawienniczego Amber Expo. Pan Prezydent był prawdziwym gdańszczaninem, który czuł się osobiście odpowiedzialny za swoje miasto, a jego największy skarb – bursztyn – był dla niego bardzo ważny. To właśnie dzięki przychylności Pana Prezydenta rozwinęły się organizacje branżowe wspierające dynamiczny rozwój branży oraz promocję gdańskiej szkoły złotniczej na całym świecie” – wspomina Adam Pstrągowski, prezes zarządu S&A S.A.

Od wielu lat Paweł Adamowicz przyznawał bursztynnikom rokrocznie Medale Prezydenta Gdańska, dziękując im w ten sposób za zasługi w promocji bursztynu i Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Dziś, nieoczekiwanie i zbyt wcześnie, nadszedł czas, by Jemu podziękować za nieocenione zasługi na tym polu – czy jest taki medal, który mógłby wyrazić wdzięczność branży bursztynniczej…?


Polecamy: 

Paweł Adamowicz: Co zrobiliśmy. Co zrobimy.
Kropla drąży kamień - rozmowa z Pawłem Adamowiczem
Bursztynowy Tydzień w Gdańsku