Norbert Kotwicki - Nagroda Prezesa STFZ

„Poziom propozycji był w tym roku bardzo wyrównany, co spowodowało, że dyskusja jurorów była niezwykle burzliwa” – podsumowano obrady jury konkursu Prezentacje. W czasie targów Złoto Srebro Czas przyznano nagrody i wyróżnienia.

„Jesteśmy zadowoleni i mam nadzieję, że dokonaliśmy dobrego wyboru” – podsumował przewodniczący jury Paweł Podbielski-Kowalski podczas uroczystości rozdania nagród. „Wybraliśmy przedmioty podobne do ocenienia, czyli najwięcej bransoletek” – dodał. Zapowiedział także, że od kolejnej edycji konkursy będą tematyczne, ponieważ „trudno oceniać prace, które są od siebie dalece różne”.

Jury Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej PREZENTACJE 2011 obradowało 22 czerwca w składzie: przewodniczący Paweł Podbielski-Kowalski – projektant biżuterii, delegat Rady Programowej STFZ; Joanna Bijok – przedstawiciel MCT i PSP; Wojciech Brzeziński – projektant, wykładowca Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Piotr Cieciura – projektant, prowadzący pracownię projektowania biżuterii na Wydziale Wzornictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi; Grażyna Hase – projektantka mody; Paweł Kaczyński – projektant biżuterii; Adam Leja – historyk sztuki, właściciel Galerii 32.

Przyznano trzy równorzędne nagrody w wysokości 3333 zł,33 i 1/3 gr, ufundowane przez Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownię Sztuk Plastycznych Jolancie Bromke, Agnieszce Hopkowicz i Aleksandrze Przybysz. „Projekty są zróżnicowane pod względem ekspresji i formy plastycznej, stanowiąc świadectwo wielokierunkowego myślenia o współczesnej biżuterii” – podsumowało jury.

Jolanta Bromke, „Pejzaż zimowy”: Autorka − nagradzana już w roku ubiegłym − jest mistrzynią nastroju. Inspiracje czerpie z otaczającej przyrody, a jej biegłość warsztatowa sprawia, że potrafi z materii wydobyć to, co istotne.

Agnieszka Hopkowicz, „O czym szumią wierzby”: Od 3 lat autorka przysyła na konkurs prace wykonane w technice „art clay”. Dzięki tej konsekwencji jury mogło docenić, jak duże poczyniła postępy.

Aleksandra Przybysz, „Krab”: Praca odmienna od innych nadesłanych. Agresywna w formie, a przy tym trudna do wykonania, dlatego jury, pomimo pewnych niedociągnięć warsztatowych, oceniła ją bardzo wysoko.

III nagroda, statuetka Prezesa STFZ, została przyznana Norbertowi Kotwickiemu za bransoletę wyróżniającą się ascetyczną, designerską formą oraz wysokim poziomem technicznym. Pozwala ona na kreowanie przestrzeni poprzez przemieszczanie elementów, lecz z powodu małej mocy magnesów nadaje się niestety tylko na obiekt wystawowy.

W imieniu fundatorów jury przyznało wyróżnienia:

- Firmy ARMA – narzędzia i kamienie jubilerskie – Dorocie Sokołowskiej. Zgodnie z życzeniem właścicielki Anny Domańskiej wybrano pracę kolorową i wesołą, będącą emanacją „młodej myśli projektanckiej”.

- Firmy W. KOCIUBA – narzędzia jubilerskie – Beacie Ciesielskiej za bransoletę „Mechanizm nadgarstkowy”. Czy dziełu, które skonstruowane jest i działa jak mechanizm zegara, nie należy się uznanie firmy oferującej precyzyjne narzędzia?

- Firmy RODENT Tadeusza Bugały – narzędzia złotnicze – Wojciechowi Rygało za pierścień „Kto policzy czubki w liczi?” Autor znany z poczucia humoru i tym razem zrealizował dowcipną anegdotę z właściwą sobie biegłością warsztatową.

Pozostałe 2 wyróżnienia przyznali osobiście fundatorzy:

- właścicielka firmy HOPEA uhonorowała Jolantę Bromke za naszyjnik „Z deszczu i mgły” ze względu na nastrój i urodę pracy.

- Nagrodę GALERII OTWARTEJ Mariusza Pajączkowskiego otrzymał Dawid Krzysteczko za 2 pierścionki z kolekcji pt. „Improwizacja biomorficzna”.

Nagrody „925” im. Joachima „Żanka” Sokólskiego jej fundator Piotr Nowicki nie przyznał.


Do konkursu zgłoszono 197 prac 69 autorów, z czego zakwalifikowano prace 26 autorów. „Blisko 200 nadesłanych prac świadczy o tym, że nasz konkurs cieszy się rosnącym zainteresowaniem w środowisku projektantów. Znakiem czasu jest zdecydowana przewaga pań. Wśród 69 autorów było ich 50!” – podsumowali kuratorzy. Organizatorami konkursu są Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych oraz Międzynarodowe Centrum Targowe i Pracownia Sztuk Plastycznych. Celem  Ogólnopolskiego Konkursu Biżuterii Artystycznej Prezentacje - realizowanym już od 11 lat - jest popularyzacja współczesnego złotnictwa w Polsce, poszukiwanie nowych trendów, form, materiałów, technik, rozwiązań formalnych, aktywizacja środowisk twórczych.