plzh-CNenetdelvltnorues

Od dziś do końca czerwca trwa czwarta edycja festiwalu wzornictwa Gdynia Design Days. Choć akcentów złotniczych będzie niewiele, warto jednak szukać inspiracji i po prostu cieszyć oko dobrymi projektami w innych dziedzinach. 

„Wzornictwo to poważne narzędzie, które pozwala firmom i producentom tworzyć lepsze i ładniejsze przedmioty. Tak właśnie myśleliśmy o designie, tworząc program tegorocznego festiwalu” – deklaruje Katarzyna Rzehak, Dyrektor Pionu Promocji i PR Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, organizatora imprezy.

W programie przewidziano m.in. warsztaty kreatywne, wykłady, wystawy i koncerty. Do udziału w imprezie zaproszone są nie tylko osoby zainteresowane osiągnięciami designerów w różnych dziedzinach: biżuterii, architekturze, przestrzeni publicznej etc., czy poszukujące inspiracji, ale także właściciele firm szukający współpracy z projektantami. Z myślą o tych ostatnich zostaną zorganizowane warsztaty, których celem jest przekazanie wiedzy i doskonalenie umiejętności efektywnej współpracy w interdyscyplinarnych zespołach projektowych w procesie rozwoju nowego produktu oraz zarządzania wzornictwem w przedsiębiorstwie. Także do nich adresowana jest sesja networkingowa, która umożliwi nawiązanie współpracy między firmami z regionu Pomorza zainteresowanymi wdrażaniem nowych projektów wzorniczych a studiami projektowymi i projektantami.

Organizatorzy szczególnie polecają wystawy „1 Euro DESIGN – wzornictwo za 4 złote” oraz „Designer Roku 2010” w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Ta pierwsza ma przekonać, że „design jest nie tylko dla bogatych”, a „dobrze zaprojektowane rzeczy nie są/nie muszą być drogie” – tak też brzmi teza przewodnia tej wystawy. Została ona zorganizowana jako cześć kluczowego projektu „Zaprojektuj Swój Zysk. Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zastosowanie wzornictwa” – w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
Z kolei wystawa „Designer Roku 2010” zostanie poświęcona specjalizującemu się w projektach mebli Tomaszowi Augustyniakowi i udowodni, że „polski projektant może tworzyć dla polskich firm meble na najwyższym światowym poziomie”. We współpracy z firmą Meble VOX stworzył on kolekcję innowacyjnych mebli multisensorycznych MEEE, stymulujących rozwój psychomotoryczny dziecka poprzez jednoczesne oddziaływanie na zmysły wzroku, dotyku i słuchu.

Biżuterię będzie można oglądać w ramach SuperSam Design w Parku Rady Europy (18-19 czerwca). W wydarzeniu tym, dedykowanym miłośnikom wyrobów współczesnych polskich rzemieślników (designerów), weźmie udział siedemnastu uczestników z całej Polski: TWINS, STICKY STORY, PROJEKT MLEKO, EKODIZAJN, SHUMIK 100%, AT DESIGN, ANNA SZCZĘSNA, GABUKOW, EN DESIGN, KATARZYNA CHRZANOWSKA & BARBARA ŚNIEGULA, PINKPUG DESIGN, OO DESIGN, LIMO, Suchorz&Mucha, RAZY2, SISS, ALEALE. Zaprezentują oni swoje wyroby, tj.: ceramikę, tekstylia, akcesoria domowe, oświetlenie, biżuterię oraz ubrania. Jak deklarują organizatorzy, SupersamDesign to niepowtarzalna okazja zakupów designerskich przedmiotów bezpośrednio od ich twórców.

Festiwal Gdynia Design Days organizowany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego na zlecenie Miasta Gdyni i Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2011 roku do organizatorów dołączył Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo. Celem imprezy jest budowanie przestrzeni wymiany myśli między środowiskiem biznesu kreatywnego, pasjonatami wzornictwa, mieszkańcami i turystami Trójmiasta, oraz wszystkimi poszukującymi inspiracji i mądrej rozrywki.

GDD zachęca odwiedzających do zainteresowania się różnorodnym potencjałem wzornictwa przemysłowego, bo design to nie tylko estetyka, ale przede wszystkim pomysł na biznes. Szczególne zaproszenie kierowane jest do młodych projektantów, przedstawicieli biznesu kreatywnego i uczelni artystycznych, gwiazd projektowania, lokalnych animatorów kultury oraz wszystkich zainteresowanych dobrym

projektowaniem mieszkańców i gości Gdyni. Podczas festiwalu Gdynia Design Days prezentowane są wystawy dobrych praktyk wzorniczych odbywają się warsztaty z zarządzania wzornictwem Zaprojektuj Swój Zysk, przeznaczone dla projektantów i przedsiębiorców.