plzh-CNenetdelvltnorues

17 listopada w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu odbyła się oficjalna prezentacja książki Marka Franciszka Jagodzińskiego, podsumowująca aktualną wiedzę o Truso – dawnej osadzie uznawanej za poprzedniczkę Elbląga.

„Truso. Między Weonodlandem a Witlandem” to wyjątkowa publikacja, która spełnia potrójną rolę – jest równocześnie ciekawym materiałem do czytania, albumem z wielką liczbą ilustracji i rycin, jak też katalogiem – przewodnikiem po historii Truso. Zawiera bogactwo wiedzy o Wikingach, którzy zamieszkiwali osadę handlową na pograniczu prusko-słowiańskim. Jak przyznał autor, zawiera opisy ponad tysiąca zabytków i przedmiotów wraz z parametrami.

„Książka ma charakter uniwersalny. Promuje efekty prac elbląskich archeologów, ale też muzeum, a przede wszystkim miasto” – wyjaśniła Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. „Jest ważna dla mediewistów z całej Europy, interesująca dla polskich i zagranicznych turystów, zaś dla elblążan stanowi kompendium wiedzy o niebanalnej przeszłości regionu” - dodała.

Książka została wydana przez elbląskie muzeum i tam można ją kupić. Wsparcia finansowego dla opracowania i wydania jej udzielili: Prezydent Elbląga i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem jest kilkusetstronicowy, kolorowy album, wydany w dwóch językach, polskim i angielskim.

Badania archeologiczne i przyrodnicze wykazały, że Truso  założono bezpośrednio nad jeziorem Drużno i funkcjonowało ono w okresie między 700 a 1100 rokiem. Mieszkańcy w różnych fazach rozwojowych osady trudnili się rzemiosłem – w tym wyrobem ceramiki, obróbką bursztynu, kowalstwem, jubilerstwem, rogownictwem i szklarstwem – oraz handlem. Znaleziska pochodzące z osady można oglądać na wystawie stałej w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu zatytułowanej „Truso – nadmorskie emporium”.

Więcej informacji:
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Polecamy:
portEL.pl: Drugiej takiej osady w Polsce nie ma