Plan Wyspy Spichrzów

Do 14 października 2010 można zgłaszać uwagi do projektu planu miejscowego zagospodarowania  przestrzennego północnej części Wyspy Spichrzów w Gdańsku, gdzie zlokalizowana ma być nowa siedziba Muzeum Bursztynu.

Według prawa każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi. Należy je składać na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy („Wyspa Spichrzów rejon ulicy Stągiewnej i ulicy Chmielnej”), w nieprzekraczalnym terminie do dnia 14 października 2010. Pisma należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą ważnego, kwalifikowanego certyfikatu, na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów jest jednym z ostatnich etapów przed utworzeniem spółki celowej miasta Gdańska z firmą Polnord oraz wydaniem pozwolenia na budowę. Przedstawiony przez Biuro Rozbudowy Gdańska projekt planu wprowadza m.in.: przeznaczenie tego terenu na funkcje usługowe w minimum 70 procentach oraz dopuszcza funkcję mieszkaniową powyżej pierwszej kondygnacji. Jednak zaskakującą zmianą jest nowa lokalizacja Muzeum Bursztynu planowana w spichlerzu Steffen.

Zwycięski projekt konkursu na koncepcję zagospodarowania tej części miasta autorstwa pracowni MAT oraz wielokrotne deklaracje włodarzy czy propozycje historyków miasta lokowały muzeum na końcu cypla w miejscu ruin po spichlerzach zwanych Daleka Droga (obszar I na planie), w najbardziej jego widocznej i prestiżowej części. Spichlerze te, będące po wojnie w dobrym stanie, wskutek zaniedbania popadły w całkowitą ruinę, jednak zachowała się część ich gotycko-renesansowych ścian.

1231_2


Spichlerz Steffen (obszar III na planie), pod taką nazwą od 1643 roku, to obecnie dwupiętrowy budynek z jednym z najbardziej ciekawych wnętrz z zachowanym autentycznym belkowaniem, w którym mieści się Klub Żeglarski Zejman. Budynek ten ma dziwny kształt, gdyż po pożarze w końcu XIX wieku z poprzednich siedmiu kondygnacji odbudowano tylko część. Na razie brak jest jeszcze wytycznych konserwatora zabytków, czy bryła budynku pozostanie w dotychczasowej postaci, czy też będzie odbudowywana do pierwotnej wysokości. Niemniej Muzeum Bursztynu niczym gorący kartofel zostało w projekcie przemieszczone do znacznie gęstszej zabudowy, wśród której może być po prostu mniej widoczne.

Zgodnie z wytycznymi projektu planu najbardziej wysunięty na północ fragment cypla pełnić ma wyłącznie funkcję usługową, w tym miejscu ma się znajdować również punkt widokowy. Dotychczas część uwag wniósł Wojewódzki Konserwator Zabytków, nie zezwalając m.in. na wybudowanie dodatkowych kładek na wyspę.

Przypomnijmy, że 28 kwietnia rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zabudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów. Zwyciężyła wizja zabudowy przygotowana przez pracownię architektoniczną MAT sp. z o. o. z Gdańska, która posłużyła do prac nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego.

Fot. Wyspa Spichrzów, widok z roku 1930, na czerwono zaznaczony spichlerz Steffen.