plzh-CNenetdelvltnorues

„Otwarte na dobry design” – pod tym hasłem w dniach 12-20 czerwca 2010 roku odbędzie się trzecia już edycja Gdynia Design Days. Wspólnie z Miastem Gdynia organizuje je Instytut Wzornictwa Przemysłowego – ogólnopolska instytucja zajmująca się wzornictwem. W tegorocznej edycji szczególnie istotne będą najnowsze trendy w projektowaniu związane z nowymi wyzwaniami, jakie stawia w naszym codziennym życiu globalna gospodarka i globalna kultura. To wydarzenie adresowane jest do mieszkańców Trójmiasta, turystów i wszystkich zainteresowanych podnoszeniem jakości życia.

W tegorocznej edycji Gdynia Design Days organizatorzy odwołują się do Sustainable  development (zrównoważony rozwój) – życia osobistego, społeczeństw, gospodarki, miast i przestrzeni publicznej, w której żyjemy. Zrównoważony rozwój zapewnia m.in. takie projektowanie produktów i usług, by ułatwiły i uprościły nasze życie, zachowując jednocześnie równowagę w środowisku, w którym żyjemy.

Ta idea zostanie zaprezentowana na wystawie tematycznej „re.produkt 2” – Koncepcja 3R: re.duce/re.use/re.cycle, czyli o projektowaniu zrównoważonego produktu poprzez zastosowanie zasad: ogranicz, zużyj, wykorzystaj.

Hasło tegorocznej GDD brzmi: „Otwarte na dobry design”. Centrum wydarzeń jest Design w Kontenerach – miasteczko na Placu Grunwaldzkim. W 28 kontenerach prezentować się będzie 20 studiów projektowych i galerii designu różnych branż, których dotąd w Gdyni nie było, m.in. projekty dla miast, a wśród nich ławka miejska studia Latala. Ponadto swój dorobek pokażą wydziały wzornictwa szkół wyższych, laureaci konkursów designerskich i firmy komercyjne znane z dobrze zaprojektowanych produktów. W Bramie Spotkań co wieczór odbywać się będą prezentacje i wykłady, które w tym roku nawiążą do idei dobrze zaprojektowanego miasta.

W Bramie Spotkań będzie można posłuchać i podpatrzeć projektantów przy pracy. 18 czerwca w poniedziałek o 21.30 wyjątkowe wydarzenie – Pecha Kucha Night to wieczór, w czasie którego swoje projekty i pomysły prezentować będą artyści z różnych dziedzin kreatywnych – architekci, projektanci fotograficy.

Podczas kilkunastu warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych wykorzystywane będą przedmioty i materiały z odzysku. Pod okiem projektantów uczestnicy będą mogli projektować meble miejskie, biżuterię, produkty codziennego użytku.

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym trwać będą Dni Biznesu Kreatywnego.

„Jak projektować chętnie kupowane produkty?” – to wystawa Designera Roku 2009 Andrzeja Śmiałka i grupy ERGODESIGN. Na wystawie dobrych praktyk wzorniczych zobaczyć można przedmioty codziennego użytku, które studio zaprojektowało dla polskich producentów i konsumentów. W tym samym czasie z zarządzania w zakresie wprowadzania na rynek nowych wzorniczo produktów, w ramach projektu Zaprojektuj Swój Zysk, kształcić się będą przedsiębiorcy i projektanci.

Szczegółowe informacje:
Gdynia Design Days