Jacek Ostrowski: trójwymiarowość jest modna

Obserwując trendy mody, czasem odnosimy wrażenie, że to wszystko już było. To prawda. Projektanci czerpią inspirację zarówno z przeszłości, jak i z teraźniejszości, ale prezentują je w całkiem nowej formie.

Styl eksperymentalny

Zasób pomysłów na nowatorstwo z wykorzystaniem klasycznych form i kształtów chyba już się wyczerpał, dlatego kreatywne głowy designerskiej elity znalazły nowy sposób: zniekształcenie poprzez przesadę, użycie materiałów hightech oraz dużą dawkę fantazji.

MODA

Efekty tych eksperymentów mają szeroką rozpiętość: od stonowanych klasycznych, poprzez ostrą awangardę, aż po teatralne kreacje i ekscentryczne, futurystyczne wizje. Kroje & transparentne materiały zapraszają do zabawy w zasłanianie i odkrywanie – widać to praktycznie we wszystkich trendach mody. Zaczyna się to od wyrafinowanego stylu layer (ubrania nakładane warstwowo), gdzie zawsze widać jakiś skrawek ciała, poprzez nowoczesne kroje w klasycznych modelach, aż po iście awangardowe kreacje. Ważnymi tematami są wspomniana już transparentność oraz drapowania – te ostatnie znajdziemy w modelach inspirowanych antykiem, ale także w strojach sportowych, a nawet w ekstrawaganckich kreacjach haute couture. Symboliczne nadruki artystyczne – abstrakcyjne, graficzne wzory, pełne zapożyczeń z op-art’u, nierzadko sprawiające wrażenie halucynacji – stanowią istotną częścią tego trendu.

BIZUTERIA/ZEGARKI

Trójwymiarowość. W trudniejszych czasach wzrasta zazwyczaj kreatywność i zamiłowanie do detalu. Jednym z ciekawszych pomysłów jest trójwymiarowość, dzięki której biżuteria zyskuje głębię, ale też jest „wyciągnięta” w górę. Ważne przy tym jest nie tylko wrażenie całości, ale także sposób wykonania: dużą wagę przykłada się do warsztatu i dbałości o wykończenie także powierzchni bocznych i wewnętrznych, gdzie nierzadko pojawiają się np. grawerunki.

Minimalizm. Styl inspirowany latami 90. przeżywa ogromny boom. Wracają wyjątkowe architektoniczne kreacje charakteryzujące się futurystycznym, minimalistycznym wzornictwem.

Ruch & moduły. Ruchome detale prezentują się nie tylko w kategoriach estetycznych – to nierzadko dopełniające całości ekstrawaganckie akcenty. Ten nadal silny trend występuje we wszystkich przedziałach cenowych, dając możliwość nieograniczonej kreacji i transformacji. Cenione są przede wszystkim za możliwość kolekcjonowania, a tym samym zmieniania charakteru, wyglądu i funkcji użytkowej. Ta „wartość dodana” jest bardzo dobrym i ciągle jeszcze skutecznym argumentem dla sprzedawców.

Styl kosmopolityczny

Wielu międzynarodowych kreatorów mody posługuje się motywami zaczerpniętymi z najróżniejszych kultur, by w ten sposób nadać swoim projektom indywidualny a przy tym kosmopolityczny charakter.

MODA

Co robi projektant mody na wakacjach? Szuka inspiracji do swoich następnych kolekcji wśród lokalnych kultur i umiejętnie łączy je z tradycją europejskiego designu. Efekt: wyrafinowane modele z elementami stylu amerykańskiego kowboja i plemion indiańskich, styl kolonialny, hinduskie i afrykańskie motywy i kroje, delikatny powiew mórz południowych czy też pełna fantazja. Adekwatne wzory to: etno, robótki szydełkowe, graficzne nadruki, motywy afrykańskie i azjatyckie oraz roślinne we wszystkich kolorach i formach. Regionalizmy są tu umiejętnie łączone z internacjonalizmami, tradycja w sposób niekonwencjonalny miksowana z nowatorstwem. Bogata paleta stylów sięga od wyluzowanego „nowoczesnego hippie”, poprzez romantyczne sukienki w kwiatowe wzory, aż po seksowne ogrodniczki.

BIŻUTERIA

997_3Hołd dla przeszłości. Interpretacja tematu etno jest „styl vintage”, który zaznaczył się już w ubiegłym roku, ale w najbliższych miesiącach będzie kontynuowany w bardziej wyrafinowany sposób. Pomysłem wyjściowym są możliwie naturalne materiały lub przynajmniej sprawiające takie wrażenie, jak np. skóra, pióra, wełna w połączeniu ze wstępnie tylko obrobionymi kamieniami czy perłami. Podczas gdy jeszcze w ubiegłym roku dominowały przede wszystkich ozdoby w rozmiarze XXL, obecnie mamy do czynienia z delikatnymi ale nadzwyczaj wartościowymi zawieszkami. Wysadzane diamentami i oprawione w szlachetny metal wisiory na skórzanych sznurach, zamknięte w złotych oprawach kamienie w „szlifie talarowym”, powierzchnie z kutego złota. Inspiracje przyszły z Afryki i Azji, ale także sięgają korzeniami kultury antycznej.

Hołd dla stylu. Nie tylko realny świat stał się wzorem dla tego stylu, którego częścią jest symboliczna biżuteria. Większy niż kiedykolwiek rozkwit odnotowują charmsy – we wszystkich możliwych wariantach, przy czym symbole te pozostają klasyczne (muszle, serca, zabawki) i często powierzchownie zorientowane lifestyle’owo (buty, torebki, kosmetyki oraz inne wyznaczniki statusu).

Hołd dla ducha. Coraz większymi krokami zbliżają się bardziej wartościowe i subtelne symbole: anioły, elfy etc., które zajęły miejsce swoich poprzedników: trupich czaszek i krzyży. Możemy także wybierać między znakami pisma runicznego, chińskimi piktogramami czy arabskimi literami, mitycznymi symbolami czy wygrawerowanymi poetyckimi sentencjami. Numer jeden i niezmiennie na miejscu w każdym z tych dwóch światów jest... klucz. Kolekcjonerski charakter biżuterii symbolicznej jest ważną częścią trendu i dzięki temu świetnym sposobem na podniesienie obrotów.

Styl damsko-męski

W zależności od nastroju nowoczesna kobieta prezentuje się wiosną kobieco lub też androgynicznie.

MODA

Wraz z powrotem estetyki lat 90. stylizacje zaczerpnięte ze świata bielizny zyskują na znaczeniu. Erotyczna forma klepsydry jako symbolu kobiecego ciała, silne, świadome siebie i uwodzicielskie kobiety są tematem przewodnim, podobnie zresztą jak i te delikatne, eteryczne i zjawiskowe. Ich cechą wspólną jest pozytywne zaakcentowanie kobiecej sylwetki poprzez podobne zabiegi. Gorsety a la Madonna & Jean Paul Gaultier, które już w swoich czasach były wzorowane na trendzie pin-up rodem z lat 50., są tak samo en vogue jak wydawać by się mogło anachroniczna bielizna czy seksowne sznurowania. Częścią tego uwodzicielskiego i jednocześnie swobodnego stylu są koronki, tiule, satyny, jedwabie i transparentne materiały.

Ich przeciwieństwem są komfortowe, szlachetne części garderoby z dżerseju i jedwabiu. W ten „luźny” trend wpisuje się także kimono, piżama i szlafrok – ten styl był modny już w latach 30. minionego wieku, prawdopodobnie dzięki androgynicznym krojom. Tu odnajdziemy również inspiracje militarne. Estetyka gwiazd rocka z lat 80. jest zastępowana stopniowo przez „miejskiego wojownika” z lat 90. Wojskowe detale i kroje są tak samo pożądane jak elementy kultury pankowej i no future. Alternatywą dlań są androgyniczne sylwetki damskie w typowo męskich części garderoby czy też w kurtkach i spodniach w rozmiarze XXL.

BIŻUTERIA/ZEGARKI

Koronki & bielizna. Koronki pojawiają się zarówno w biżuterii awangardowej i tzw. fashion, jak i w delikatnych i pełnych fantazji kreacjach biżuteryjnych. Małe, drobne zawieszki – choć z wyselekcjonowanych luksusowych materiałów – odzwierciedlają pewnego rodzaju powściągliwość. Ornamentalne, filigranowe ozdoby (orientalne lub inspirowane art deco) są wszechobecne. Mamy też trend na ekstremalnie długie łańcuchy, często o grubych ogniwach, sięgające nawet do talii i nierzadko zdobione dodatkowo zawieszkami w rozmiarze XXL. Ich modnym przeciwieństwem są z kolei ekstremalnie delikatne, krótkie i cienkie łańcuszki. Ciekawą alternatywę stanowią cienkie łańcuszki z dużymi elementami zdobniczymi, jak np. kolorowe kamienie w oprawach w kształcie talara, perły czy duże ogniwa. W wielu aktualnych trendach znajdziemy jeden z najbardziej kobiecych dodatków, jakim jest broszka.

Zmysłowa kobiecość. Ten temat idealnie reprezentują perły. Obok klasycznych pereł słodkowodnych, które obecnie cieszą się szalonym powodzeniem, prezentowane są długie sznury lub kilka sznurów naszyjników – w zależności od zasobności portfela pereł słodkowodnych lub akoya. Ekstrawaganckie kreacje z odważnym mixem wzornictwa i materiałów dopełniają całości prezentacji trendu. Wiele damskich zegarków prezentuje styl buduarowy: drobne, delikatne i luksusowe, z kamieniami szlachetnymi lub bez. Istotną rolę odgrywają tutaj niezastąpione detale.

997_2Fantazje roślinne. Również w najbliższym sezonie biżuteria rozkwitnie różnorodnością motywów roślinnych. Paleta sięga od drobnych, romantycznych kreacji, poprzez szlachetne, luksusowe i ekstrawaganckie warianty, aż po dowcipne komentarze i interpretacje.

Męski szyk. Androgyniczna biżuteria jest noszona albo przez mężczyzn – ten trend z pewnością najsilniej wpłynie na rynek w ciągu najbliższych lat – albo symbolicznie przez kobiety. Wiele marek oferuje kolekcje partnerskie, składające się z biżuterii męskiej, kreacji unisex oraz męskich w stylu propozycji dla kobiet. Klasyczne są kombinacje stali z czarną skórą, kauczukiem lub emalią. W przypadku zegarków modne są proste modele z trzema wskazówkami oraz ultra płaskie. Aktualny trend retro czerpie inspiracje w szczególności z lat 50. i podobnie jak w „dziale żeńskim” dominują szarości i brązy oraz czerń i biel.

Z seminarium Irmie Schüch-Schamburek (Trendvision) na temat trendów w sezonie wiosna / lato 2010 wygłoszonego w czasie targów inhorgenta europe.

Zdjęcia: Jacek Ostrowski, Danuta Czapnik, Wair