plzh-CNenetdelvltnorues

Wygląda na to, że targi Hong Kong International Jewellery Show (5-9.03.10) łaskawie omija światowy kryzys. Dzięki nadal dynamicznie rozwijającemu się rynkowi chińskiemu 27 edycja tej imprezy zapowiada się imponująco.

Impreza ta uchodzi za jedną z największych dla branży jubilerskiej w Azji. Organizator – Hongkong Trade Development Center (HTDC) – spodziewa się ponad 2700 wystawców z 48 krajów. I oczywiście pobicia ubiegłorocznych rekordów liczbowych: podczas ostatniej edycji ofertę ponad 2300 wystawców zobaczyło 30 000 odwiedzających. Tę trwającą pięć dni imprezę również w tym roku odwiedzą importerzy, hurtownicy, przedstawiciele sieci handlowych i wyspecjalizowanych salonów, projektanci i styliści, by tutaj szukać nowych partnerów handlowych i poznać nowe trendy.

Hongkong to – po Włoszech, USA i Indiach – czwarty co do wielkości eksporter biżuterii na świecie. Nic więc dziwnego, że stał się idealnym miejscem na organizację międzynarodowych targów jubilerskich. W okresie styczeń-październik 2009 wartość eksportu hongkongijskiej biżuterii wyniosła 2,9 miliardów dolarów, przy czym – należy podkreślić – eksport do Chin zwiększył się w stosunku do adekwatnego okresu roku poprzedniego dwukrotnie (!). Dobra luksusowe, przede wszystkim kreacje znanych projektantów biżuterii, są wysoko cenione wśród zyskujących coraz większą siłę nabywczą chińskich konsumentów.

980_2

Bogata oferta wystawców

Wystawcy tych targów obejmuje praktycznie wszystkie sektory rynku: od diamentów, kamieni szlachetnych i jubilerskich oraz pereł, poprzez złoto i srebro, aż po biżuterię antyczną i modne kolekcje zegarków. Orientację ułatwi podział tematyczny oferty. Każdego roku dochodzą nowe sektory wystawiennicze – nowością tegoroczną będzie „World of Glamour” w hali 1 całkowicie zarezerwowany dla projektantów biżuterii z Hongkongu. Międzynarodowe markowe kolekcje biżuterii wyróżniające się wyjątkowym wzornictwem i najlepszą jakością to temat przewodni „Hall of Fame”. Diamenty, kamienie szlachetne i perły luzem znajdą odwiedzający w „Hall of Nature”, kolekcje modnych zegarków w „Hall of Time”, a szlachetną biżuterię w „Hall of Extraordinary”. Kolejny stopień ekskluzywności to „Exclusive Showroom”, gdzie wystawcy oferują precjoza, diamenty i perły w atmosferze prywatnego salonu. Miłośnicy antycznych ozdób powinni skierować swe kroki do „Hall of Antique & Vintage Jewellery”, a awangardowego wzornictwa do „Designer Gallery”. W oddzielnych sektorach pomieszczono także ofertę jadeitów i pereł, stanowiących duszę chińskiego przemysłu jubilerskiego.

Wzornictwo przyszłości

Międzynarodowe Targi w Hongkongu odgrywają również dużą rolę w promowaniu kreatywności nie tylko rodzimych producentów, ale także i projektantów. Od 11 lat we współpracy z Kong Jewellers' & Goldsmiths' Association, Hong Kong Jewellery & Jade Manufacturers Association, Hong Kong Jewelry Manufacturers' Association i Diamond Federation of Hong Kong organizowany jest konkurs Hong Kong Jewellery Design Competition, którego tematem jest w tym roku ”Biżuteria bez barier”. Laureatów oraz najlepsze z 320 zgłoszonych prac poznamy w czasie targów.
Kolejnym konkursem jest International Jewellery Design Excellence Award (IJDE). W ubiegłym roku jedyny uczestnik z Polski Paweł Waś doszedł do drugiego etapu tej rywalizacji.

Więcej informacji na temat targów:

HKTDC

Kontakt do biura Rady Rozwoju Handlu Hongkongu w Polsce:

Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)
Warsaw Consultant Office
ul. Chałubińskiego 8, lok. 3370, 00-613 Warszawa,
tel. 022/ 830 05 52, fax 022 830 07 11,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.